Atmosféra Toskánska...

Autor: Dominika Ďuríková | 2.6.2020 o 16:11 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  1285x

Ako sa dá tráviť Veľká noc? Napríklad v Toskánsku – regióne preslávenom vynikajúcimi vínami, jedlom, umelcami, históriou, pamiatkami, romantikou, nádhernou prírodou, či dokonca krásnymi plážami.

Hlavným mestom regiónu je Florencia, no okrem miest sa oplatí zavítať na pravý nefalšovaný toskánsky vidiek.

My sme šli do Toskánska autobusovým zájazdom - nemuseli sme riešiť presuny medzi jednotlivými mestami a tiež sme mali slovenského sprievodcu, ktorý nám porozprával veľa zaujímavostí o miestach, ktoré sme navštívili.

Náš program bol stihnúť tieto mestá – Siena, Pisa, Lucca, San Gimignano, Florencia. Samozrejme Toskánsko je oveľa viac ako len týchto pár miest. Kto mal ešte po náročnom dni plnom chodenia chuť spoznávať ďalej, mohol sa vydať túlať uličkami mesta Montecatini Terme, v ktorom sme boli ubytovaní.

Ráno, po noci strávenej v autobuse, sme začali naše potulky v stredovekej Siene. Počasie nás veľmi prívetivé nečakalo, pršalo nám s prestávkami celý deň, čo je veľká škoda, lebo je to naozaj nádherné mesto a po daždi nás to až tak nebavilo. Na večer sa už počasie umúdrilo a odvtedy sme mali krásne slnečno, dokonca miestami aj na krátky rukáv. Ak prídete do Sieny autom, parkovať sa dá na veľkom parkovisku pod mestskými hradbami.

Dominantou mesta Siena je námestie Piazza del Campo, ktoré je v tvare mušle a zvažuje sa do jedného bodu. Na tomto námestí sa každoročne konajú dostihové preteky „Palio“, kde sa jazdí na koňoch bez sediel. Ide o preteky zachované ešte z čias stredoveku. Na námestí sa nachádza radnica, či veža Torre del Mangia, do ktorej je prístup z prízemia Palazzo Pubblico a mnoho obchodíkov, reštaurácií a kaviarničiek. Vo vrchnej časti námestia je umiestnená fontána Fonte Gaia, kde sa viete občerstviť čistou pitnou vodou. Ulička, do ktorej sa oplatí zájsť je napríklad Via Camollia. Neďaleko hlavného námestia sa rozprestiera katedrála Nanebovzatia Panny Márie alebo Santa Maria Assunta, resp. Il Duomo. V meste môžete navštíviť aj rodný dom svätej Kataríny „Casa di Santa Caterina“, v ktorom nájdete rôzne obrazce z jej života, či osobné predmety. Všade po meste sa nachádzajú sochy vlčice, matky Romula a Rema, nakoľko podľa legendy práve syn Rema-Senius je zakladateľom Sieny.

Poobede sme sa autobusom presunuli do malebného mestečka týčiaceho sa na kopci – San Gimignano nazývané aj Toskánsky Manhattan alebo Manhattan stredoveku. Mesto je od Sieny vzdialené približne 40 km. Najznámejším námestím je Piazza Della Cisterna, kde sa v strede námestia nachádza studňa, ktorá bola v minulosti hlavným zdrojom vody pre mestské obyvateľstvo. Na námestí nájdete svetoznámu „zmrzlináreň“ Gelateria Dondoli s približne 40 druhmi príchutí. Zmrzlina je vyrábaná z čerstvého mlieka a prírodných surovín. Historické centrum mesta je zapísané v zozname Unesco. Celé mesto je opevnené hradbami a vstup do mesta umožňujú jeho brány. V meste sa v minulosti stavalo mnoho veží, bolo ich 72, z ktorých je do súčasnej doby zachovaných 14. Kamenné veže mali prezentovať moc a bohatstvo rodín, ktoré ich postavili, často plnili obrannú funkciu, no podmienkou bolo, že nesmú byť vyššie ako hlavná mestská veža Torre Grossa na námestí Piazza Duomo, z ktorej si môžete užiť výhľady na mesto z výšky 54 metrov. Ďalej môžete navštíviť katedrálu La Collegiatta z 11. storočia, alebo hrad Il Castello. Hlavnými ulicami mestečka sú Via San Matteo a Via San Giovanni.

Montecatini Terme – významné kúpeľné talianske mestečko ležiace v provincii Pistoia, v ktorom sme strávili dve noci. Mesto bolo vyhľadávané mnohými slávnymi osobnosťami či umelcami, ako napríklad Verdi, Puccini, Dior, Coco Chanel a mnoho iných. V meste sa nachádza aj Teatro Verdi, pred ktorým stojí socha tohto umelca. Hlavným námestím je Piazza del Popolo s bazilikou Santa Maria Assunta. Po meste je mnoho luxusných kúpeľných domov s minerálnymi prameňmi a krásnou interiérovou aj exteriérovou architektúrou. Najznámejšie kúpele sú Tettuccio Terme , nachádzajúce sa pri hlavnej ulici Viale Giuseppe Verdi. Okrem luxusných kúpeľných domov je Montecatini Terme známe aj tým, že sa tu nachádza mnoho butikov so svetoznámymi značkami. Z mestečka sa viete dostať pešo, alebo lanovkou (funicolare) do starého historického centra mesta Montecatini Alto ležiacom na vyvýšenom kopci nad mestom. Odtiaľto je nádherný výhľad do bezprostredného okolia. Nachádza sa tu mnoho malinkých kaviarničiek, reštaurácii. Pri večerných potulkách rušným mestom si skočte na vynikajúcu pizzu do Pizzérie Ricciarelli.

Po náročnom dni sme museli opäť ráno vstať, v hoteli sme si dali typické kontinentálne talianske raňajky a nie veľmi najedení sme sa vybrali do ďalších dvoch talianskych miest – Pisa a Lucca. Tí, ktorí plánujete aj vstup do šikmej veže v Pise, je potrebné si lístky zabookovať s dostatočným časovým predstihom. My sme lístky v cene zájazdu nemali, nevedeli sme ani kedy prídeme do Pisy a preto sme si lístky nezajednávali a na vežu sme sa nedostali, nakoľko v ten deň o čase, ktorý nám ponúkli na pokladni sme už boli v inom meste. Ale nepociťujeme to ako tragédiu, že sme na vežu nešli. Lístky si viete zakúpiť na tomto odkaze: http://www.towerofpisa.org/tickets/. K šikmej veži odporúčam prísť čo najskôr ráno, kedy tu ešte nie je taký nával turistov a viete si spraviť peknú fotku s vežou a nie aj s ostatnými pózermi na fotkách. Veža sa nachádza na Piazza dei Miracoli – námestie zázrakov, spolu s baptistériom, cintorínom, múzeom, či katedrálou. V súčasnosti veža meria na najvyššej strane 56,67 m a na najnižšej strane 55,86 m a váži približne 14 500 ton. Okrem námestia, na ktorom stojí veža sa môžete ísť poprechádzať uličkami mesta a určite zájdete až k rieke Arno. Na Pisu kľudne stačí pol dňa.

Ďalej sme sa presunuli do rodiska Giacoma Pucciniho-mestečka Lucca, kde môžete navštíviť aj jeho múzeum, v ktorom sa oboznámite s detailami z jeho života. Lucca má dodnes zachované pôvodné mestské hradby, ktoré oddeľujú ruch mesta od centra. Po hradbách sa dá prechádzať a kochať sa výhľadmi na mesto, pričom hradby sa tiahnu v dĺžke približne 4 kilometre. Mesto disponuje mnohými námestiami s kostolmi, ktoré sú navzájom popretkávané uličkami. Asi najznámejším kostolom je Chiesa di San Michele in Foro na námestí Piazza San Michele. Zaujímavým námestím je Piazza Anfiteatro elipsovitého tvaru, ktoré je kolom dokola obkolesené domami v žltastých odtieňoch a vstup naň umožňuje niekoľko brán. Vstup do Luccy umožňujú taktiež brány tzv. „porta“ – napr. Porta San Pietro, Porta San Donato, Porta Santa Maria, Porta Elisa. Mesto oplýva mnohými zaujímavosťami ako napríklad Múzeum komiksov – Museo Nazionale del Fumetto na Piazza San Romano a tiež sa tu každý rok koná komiksový festival Lucca Comics & Games. Ďalšou zaujímavosťou je Veža s hodinami, či Veža „Case dei Guinigi“, na ktorej vrchu rastú stromy, konkrétne duby.

Posledný deň sme celý strávili vo Florencii-kolíske renesancie, z ktorej sme večer odchádzali späť na Slovensko. O tomto meste by sa dal napísať aj samostatný článok, lebo je tu toho strašne veľa čo sa dá vidieť, ale tak za jeden deň stihneme akurát tak must see. Mesto je spájané s menami veľkých umelcov – Leonardo da Vinci, Dante, Michelangelo, Machiaveli, Galileo, či vládcov Florencie – Mediciovcov.

Florencia bola v minulosti hlavným mestom Talianska. Jednou z jej najväčších dominánt je katedrála Santa Maria del Fiore (Duomo) na námestí Piazza del Duomo. Jej výstavba začala v 13. storočí, no úplne dokončená bola až v 19. storočí. Ide o 4. najväčšiu katedrálu sveta, s obrovskou kupolou, ktorej staviteľom je Filippo Brunelleschi. Katedrála vo svojom vnútri skrýva mnoho umeleckých pokladov, jedným z nich je aj krypta, v ktorej sa nachádzajú pozostatky pôvodného kostola Santa Reparata, na ktorého mieste bola táto katedrála postavená. Na vstup do katedrály čakajú dlhočižné aj niekoľko hodinové rady turistov. Na námestí Piazza del Duomo sa okrem katedrály Santa Maria del Fiore nachádzaja aj „Zvonica“ a „Krstiteľnica sv. Jána“, ktorú spoznáte najmä vďaka osemuholníkovému tvaru a veľkým bronzovým dverám. 

Bazilika Santa Croce alebo Bazilika sv. Kríža ukrýva hrobky niekoľkých známych umelcov, napr. Michelangela, či Galilea.

Mesto Florencia sa rozprestiera na brehoch rieky Arno, ponad ktorú sa týči mnoho mostov. Najznámejším a najstarším z nich je stredoveký Ponte Vecchio s maličkými obchodíkmi, v ktorých sú dnes najmä luxusné zlatníctva, v minulosti to boli predovšetkým mäsiarske obchody. Dnu v moste sa nachádza tajná chodba, ktorú využíval panovnícky rod Mediciovcov na prechod medzi svojimi palácmi Pallazo Vecchio a Pallazo Pitti. Most bol v minulosti niekoľkokrát poškodený záplavami, tak isto ako aj neďaleká galéria Ufizzi, do ktorej smeruje veľa turistov, kvôli umeleckým skvostom, ktoré sa tam nachádzajú.

Neďaleko mosta Ponte Vecchio môžete v uličke nájsť bronzovú sochou diviaka Il Porcellino, ktorý vraj prináša šťastie. Diviaka nájdete podľa toho, že tu stoja davy turistov a bijú sa o to, kto pohladká prasiatko prvý a spraví si pri ňom fotku, podobne ako pri Charging bull v New Yorku.

Ďalším významným florentským námestím je Piazza della Signoria, kde môžete obdivovať vernú kópiu Michelangelovej sochy Dávida (originál sa nachádza v galérii Academia), Neptúnovú fontánu, či radnicu Palazzo Vecchio.

Na opačnej strane rieky Arno, ako väčšina jej pamiatok sa nachádza už spomínaný Palác Pitti, ktorého súčasťou sú krásne záhrady Boboli a tiež námestie Piazzale Michelangelo s napodobneninou sochy Dávida. Odtiaľto je najkrajší výhľad na celú Florenciu, rieku Arno a tiež most Ponte Vecchio. Odporúčam prísť ráno, kedy sa tu nepohybujú ešte davy turistov.

Uvedené pamiatky a miesta zahŕňajú len nepatrný zlomok toho, čo je možné vo Florencii obdivovať.

Toskánsko ako také je nádherné a určite by som raz chcela navštíviť aj ostatné miesta v Toskánsku, ktoré sú menej poznačené turistickým ruchom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Andrej Kiska: Matovič ma pri Kollárovi sklamal (rozhovor)

Kiska chce za šéfku Za ľudí Remišovú.


Už ste čítali?